

Notice: Undefined variable: post in /home/bios/domains/nzyme.pl/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 876
Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/bios/domains/nzyme.pl/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 876
28 maja odbyło się drugie seminarium z cyklu ScienceCorner zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Biochemii N.zyme. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć panią doktor Karolinę Bukowską-Strakovą, która pełni funkcję kierownika pracowni Farmakologii Molekularnej Śródbłonka JCET oraz jest naukowo związana z WBBiB. Tematem wtorkowego wykładu były „Zaawansowane techniki cytometryczne w badaniach naukowych”.
Przedstawiona prezentacja przybliżyła nam pokrótce różne zastosowania cytometrii ze szczególnym naciskiem na sortowanie komórek. Na samym początku pani doktor przypomniała na jakiej zasadzie działa cytometr przepływowy oraz odnosząc się do słów Howarda Shapiro (którego książka jest określana jako 'biblia’ cytometrii przepływowej), zwróciła uwagę na pewne anomalie, jakie mogą nastąpić podczas użytkowania aparatury. Dowiedzieliśmy się również o pokrewnej metodzie nazwanej CBA (Cytometric Bead Array), która przy użyciu mikro-kuleczek opłaszczonych przeciwciałami oraz przeciwciał sprzężonych z fluorochromem pozwala na wykrycie w badanym preparacie np. cytokin. Może być ona alternatywą dla testu ELISA, gdyż wymaga bardzo mało materiału badawczego oraz jest stosunkowo szybka.
W dalszej części spotkania omówiona została technika sortowania komórek przy użyciu cytometrii. W skrócie polega ona na tym, że sorter rozbija przepływający strumień komórek na pojedyncze krople, które następnie są obdarzane ładunkiem i odpowiednio wyłapywane (otrzymując czystość sortu równą nawet 99%). Metoda ta pozwala na uzyskanie materiału, który może być poddany kolejnym badaniom, jak np. określanie ekspresji genów czy poziomu białek w danej komórce. Można również wykorzystać go do stworzenia preparatu mikroskopowego lub założenia hodowli komórkowej. Sorter, jest niezwykle czuły i precyzyjny, pozwala na oddzielenie znakowanej komórki z mieszaniny, a następnie umieszczenie jej w pojedynczej studzience, w której można przeprowadzić na niej reakcję RT-PCR (ekspresja genów).
Na sam koniec pani doktor opowiedziała również o technice Image Stream System, która łączy w sobie działanie cytometru i mikroskopu. Pozwala ona zaobserwować przykładowo receptory na błonie komórkowej, rozmieszczenie znakowanej substancji wewnątrz komórki (cytoplazma, jądro), a nawet proces fagocytozy!
Podsumowując prezentację doktor Bukowska-Strakova podkreśliła, że techniki cytometryczne są niezbędne w każdym laboratorium, w którym pracuje się na hodowlach komórkowych. Metoda ta mimo wielu zalet (wysoka czułość, łatwość użycia) wymaga jednak wprawy, nie tylko podczas zbierania wyników, ale również w trakcie ich interpretacji.
Wszystkim słuchaczom dziękujemy za przybycie i jednocześnie zapraszamy na kolejny Science Corner, który odbędzie się już w najbliższy wtorek 4.05.2013. O szczegółach możecie przeczytać w Zapowiedziach.